Veleszületett távollátás,

Távollátás hypermetropia esetén a szem össztörőereje kisebb, mint szükséges, ezért a fixált tárgy az ideghártya mögé vetül, a tárgyat elmosódottnak látjuk. Az egyébként egészséges szem túl rövid a szaruhártya és a szemlencse törőerejéhez képest, vagy fordítva, a szaruhártya és a lencse törőereje túl kevés a szemgolyó hosszához képest. Azonban olvasáshoz, képernyő előtti munkavégzéshez már a megszokottnál korábban igényelhetnek szemüveget, mely az állandó megerőltetés alól kissé mentesíti a szemeit, és az esetleges égő, szúró, homályos látással járó szemproblémái megoldódhatnak.
Rövidlátás Minden, amit a rövidlátásról myopia tudni érdemes Az éleslátás feltétele, hogy egy adott pontból a szembe érkező fénysugarak pontosan az ideghártyán egyesüljenek fókuszpont. Ez a fénytörő közegek segítségével szaruhártya, szemlencse valósul meg.
Tehát akkor látunk élesen, ha a fókusztávolság és a szem optikai tengelyének hossza azonos. Adott fénytörési érték szemteszt árnyékdiagram a különböző távolságokból érkező fénysugarak fókusztávolsága is különböző, a közelebbi tárgyak esetén nagyobb törőerő kell az éleslátáshoz.
Akkor beszélünk jó fénytörési értékről, ha egy szem nyugalmi helyzetben a 3m-nél messzebb lévő tárgyakról kap éles képet. Ahhoz, hogy az ennél közelebbi dolgokat is élesen lássuk, a fénytörő erőt kell növelni, melyet a sugárizom a szemlencse domborításával ér el.
A betegség optikai háttere Myopia esetén a fókuszpont az ideghártya előtt van, így hamarabb találkoznak a fénysugarak, mint ahogy eljutnának az érzékelő sejtekig. Azaz a szem fénytörő ereje, azaz a fókusztávolság, és a szemgolyó hossza között aránytalanság áll fenn. A rövidlátás mértékétől függ, hogy ki milyen távolságig lát élesen.
Mi okozhatja a rövidlátást? Tekintve, hogy ennek a fénytörési hibának az alapja a fénytörési érték, és a szemtengely hosszának aránytalansága, így vagy a normálisnál kissé hosszabb nagyobb szemgolyó tengelymyopiavagy a szaruhártya, szemlencse megnövekedett törőereje törési myopia a közvetlen ok.
Erős rövidlátás esetén az úszkáló homályok mouches volantes kialakulása is gyakoribb. A lézeres szemműtét csökkenti a szaruhártya törőerejét, de nem oldja meg a túl hosszú szemgolyó problémáját.
A tengelymyopia általában a szem normális fejlődésével, növekedésével függ össze, így legtöbbször iskolás korban jelenik meg, és a szemgolyó növekedésének befejeződéséig fokozódik kb.
Gyakoriság, felismerés, követés, és folyamatos kezelés szempontjából ez a jelentősebb csoport.
A törési myopia általában későbbi életkorban jelentkező betegségek következménye, melyek a szemlencse fénytörő erejét befolyásolják. Ilyen például a cukorbetegség, vagy a kezdődő szürkehályog. Ennek kezelése általában a szemlencse cseréjét igényli.
Hogyan ismerhető fel? A rövidlátásban szenvedők a közeli tárgyakat élesen, míg a távoli objektumokat elmosódva, homályosan látják. Tekintve, hogy általában gyermekkorban kezdődik, a szülőknek fokozottan kell erre veleszületett távollátás, ugyanis a kisebb gyermekek nem szólnak, ha lassan, évek alatt megromlik a távoli látásélességük.
Nem ritka eset a gyermekszemészeti szakrendeléseken, hogy azért küldik a tanulót, mert jelentősen leromlik a tanulási eredménye, és a pedagógusban merül fel, hogy a gyermek talán nem látja a látáscsepp kezelés. Sajnos veleszületett távollátás előfordul, hogy ilyen esetekben olyan mértékű hibát találunk, melynek kialakulása már több éve tart.