Ájulásos látás.

Főoldal » Betegségek » Szív és érbetegségek » Alacsony vérnyomás » Az ájulás Az ájulás hirtelen fellépő, igen nagyfokú gyöngeség, mely a függőleges, álló vagy ájulásos látás testhelyzet fenntartását lehetetlenné teszi, és olykor rövid ideig tartó eszméletvesztésbe torkollhat.
A rosszullét általában szédüléssel kezdődik, a beteg úgy érzi, hogy végtagjaiból "kimegy az erő". Elsápad, esetleg verítékezik, hányingert érez, akár myopia mínusz kezelés is.
Álló vagy ülő testhelyzetében nem tud megmaradni, összeesik.
Az ájulás lehet szívritmuszavar következménye - a szív teljesítményének hirtelen lecsökkenése miatt - általában azonban jó szívműködés mellett, egyéb okból bekövetkező vérnyomásesés okozza. A vegetatív idegrendszer hirtelen paraszimpatikus túlsúlya akár kellemetlen fizikai vagy érzelmi inger hatására fájdalom, félelem, undor, vér látványa stb vérnyomásesésen keresztül vezethet ájuláshoz.
Az arra hajlamos egyéneknél, főként időseknél az ilyen típusú ájulás oka gyakran a testhelyzet hirtelen változása, például felállás fekvő helyzetből. Ez utóbbi - a felálláskor jelentkező gyengeség, szédülés, zavartság, homályos látás - különösen gyakori.
A tünetek oka az, hogy a megváltozott testhelyzet következtében a vér nagy része az alsó végtag és a törzs vénás területére jut, a vérnyomás leesik, és az egészségesekben ilyenkor működésbe lépő kiegyensúlyozó mechanizmusok - a szívverés fölgyorsulása, továbbá az erek összehúzódásával a vérnyomás megemelkedése - elmarad.
Járáskor az alsó végtag izomösszehúzódása a mélyvénák ritmusos összenyomásával biztosítja a szív felé történő véráramlás folytonosságát. Ha ez elmarad, például hosszan tartó, mozdulatlan állás díszszemle, templomi áhítat esetén, a vénás keringés csökkenése összeesésbe torkollhat. Az ájulást hányinger, gyengeség, ásítozás, homályos látás és verejtékezés előzheti meg, az agyi keringés enyhe-közepes csökkenésének jeleként.
Eszméletvesztés
Ha az illető összeesik, a vízszintes testhelyzetben a tünetek hamar megszűnnek, és ekkor további kezelésre többnyire nincs is szükség. Jó hatású, ha a földre vagy ágyra fektetett beteg lábát fölemeljük, illetve támlájával lefelé fordított székre támasztjuk.
Látás- és hallásproblémákról biologikusan - Kérdezz-felelek élőben 8 (biologika, ujmedicina)
Az arc és a mellkas hideg vizes ruhával való lemosása szintén kedvező ilyenkor. Hibát követhetünk el, ha a beteget korán felállítjuk, felültetjük, vagy még előbb, ha a rosszullét kezdetekor az ájulásos látás testhelyzetet erőltetjük, továbbá ha az illetőt ilyen test Fiatalok, illetve szív- vagy érbetegségben nem szenvedőknél az esetek túlnyomó részében általában nincs szükség részletes további kivizsgálásra.
Idősebbek összeesése esetén szívbetegség, ritmuszavar, egyéb betegségek, továbbá gyógyszermellékhatás vizelethajtók, szimpatikus blokkolószerek, egyéb vérnyomáscsökkentők irányában kell vizsgálatoknak történniük.